اینچه برون

شهری مرزی 

در دل ترکمن صحرا

تالاب آلما گل

تالاب آلماگل تالاب آب شیرین در شهرستان گنبد کاووس، بخش داشلی برون با ۲٬۰۷ کیلومتر مربع مساحت و حداکثر ۲ متر عمق است.

مجموعه سه تالاب آلماگل، آلاگل و آجی‌گل به عنوان تالاب بین‌المللی از سال ۱۹۷۵ در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و با مساحت ۱۴۰۰ هکتار تحت حفاظت سازمان محیط زیست است.
بارندگی سالانه در این تالاب ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلی‌متر، رطوبت بین ۲۶ تا ۱۰۰ درصد و متوسط دما حداقل منهای پنج و حداکثر ۴۲ درجه سانتی‌گراد است. شوری آب این دریاچه کمتر از دو دریاچه آلاگل و آجی گل است و منبع اصل تأمین آب آن رودخانه اترک است.

پوشش گیاهی
چنگال آبی، بومادران آبی، جگن، نی، هفت‌بند، آلاله آبی و لویی از جمله گیاهای آبزی و علف شور، جاروی ترکمنی، گزشاهی، خارشتر، یولاف وحشی، چمن و مرغ از گیاهان حاشیه این تالاب می‌باشند.
تعدادی از گونه‌های گیاهی غیربومی هم توسط سازمان جهاد کشاورزی در این منطقه کاشته شده‌است.

جانوران
آبزیان
زردک، سیاه‌ماهی، کپورچه، آمور، کپور معمولی، پاروا، کلمه، اسبله، کامبوزیا و گاوماهی از آب‌زیان این دریاچه هستند که از این بین کپورچه، آمور، کپورمعمولی، پاروا و گامبوزیا از ماهیان غیربومی و وارداتی آب‌های شیرین محسوب می‌شوند.
دوزیستان
دوزیستانی همچون قورباغه مردابی و وزغ سبز هم به تعداد زیاد در این منطقه وجود دارد.
خزندگان
لاک‌پشت برکه‌ای اروپایی، لاک‌پشت برکه‌ای خزری، لاسرتای سبزخزری، آگامای خورشیدپرست، بزمجه، مار آبی، کفچه مار و افعی از خزندگان این منطقه می‌باشند.
پرندگان
۳۶ گونه پرنده هم در تالاب‌های این منطقه جوجه‌آوری می‌کنند.
مهمترین پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی آلماگل؛ کشیم گردن‌سیاه، باکلان، حواصیل خاکستری، اگرت، اردک سرسیاه، اردک سیاه‌کاکل، اردک تاج‌دار، اردک سرسفید، خوتکا، چنگر، چوب‌پا، خروس کولی، تلیله کوچک، آبچلیک، کاکایی، قوی گنگ، غاز پیشانی‌سفید و عقاب دریایی دم‌سفید می‌باشند.
از بین این پرندگان اردک سرسفید، اردک سرسیاه، اردک سیاه کاکل، اردک تاجدار، قوی گنگ و غاز پیشانی سفید و عقاب دریایی دم‌سفید از گونه‌های در معرض خطرند.
پستانداران
مهمترین پستانداران اطراف این تالاب شامل تشی، جرد بزرگ، خرگوش، گربه دشتی، روباه معمولی، روباه سردم سیاه، شغال و گراز می‌شود.