درباره شهر

اینچه‌بُرون شهری مرزی در شهرستان گنبد کاووس، استان گلستان است. این شهر مرکز بخش داشلی‌برون است. جمعیت این شهر در سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۵٫۸۷۴ نفر بوده‌است.

وجه تسمیه

با توجه به اینکه ای شهر در یک منطقه شوره زار قرار دارد وزمین‌های اطراف آن تحت تاثیر سیلابهای فصلی رودخانه اترک است لذا این شهر بر باریکه تپه قرار دارد که به زبان محلی به آن اینچه برون گویند گه اینچه و برون به ترتیب به معنی باریک ودماغه است درزمانهای قدیم اطراقگاه مسافران خیوه واسترآباد بوده است.

مردم

ساکنین اینچه‌برون ترکمن از طایفه یموت و مانند بیشتر ترکمن‌ها مسلمان سنی و حنفی مذهب هستند. مردم اینچه‌برون به کشاورزی و دامداری و تجارت چمدانی در گمرک اینچه برون مشغول هستند.

موقعیت جغرافیایی

اینچه برون در شمال استان گلستان و در مرز کشور ترکمنستان قرار دارد. بازارچه مرزی اینچه برون مهمترین عامل تردد و جاذبه گردشگری به این شهر کوچک است. تالاب‌های آلماگل و آلاگل از نقاط دیدنی آن است.

زمینهای اطراف اینچه برون بیشتر شوره‌زار است. تالاب آلاگل دریاچه بزرگ آب شوریست که در کنار این شهر قرار دارد که از رودخانه اترک تغذیه می گردد.

کشاورزی وشیلات

در این شهر کشت گندم وجو وشالیکاری رونق دارد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شیلات گلستان سابقه پرورش ماهی بخصوص ماهیان گرم آبی در منطقه اینچه برون به سال ۱۳۶۴ برمی گرددو بزرگترین مزرعه پرورش ماهی وابسته به بنیاد نهج البلاغه به مساحت بیش از ۱۰۰ هکتار درمنطقه واقع شده‌است.

دلیل شهرت

اهمیت سوق الجیشی اینچه برون مربوط به استقرار اولین گردان روس است که از طریق آن تسخیر ومحاصره ترکمنستان مسیر شد. اینچه برون محل اصلی وقوع حوادث رمان هفت جلدی آتش بدون دود مهمترین اثر نادر ابراهیمی است.